Skip to content

5 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block386.03
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionBERKSHIRE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
17%
Improvement Value:$245,400
83%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+3.3%
2024$10,226+2.2%
2023$10,008+1.2%
2022$9,893+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,600
DeedBook 3873, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2004