Skip to content

27 Honeysuckle DrSewell, NJ 08080

Built 2004

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block386.03
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionMANCHESTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
16%
Improvement Value:$229,200
84%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+3.3%
2024$9,466+2.2%
2023$9,264+1.2%
2022$9,158+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,558DeedBook 6528, Page 341Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$295,325
DeedBook 3891, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$700,250
DeedBook 3543, Page 287