Skip to content

7 Honeysuckle DrSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$336,125
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block386.03
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBERKSHIRE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
18%
Improvement Value:$200,900
82%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,765+3.3%
2024$8,484+2.2%
2023$8,303+1.2%
2022$8,208+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$336,125
DeedBook 4129, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$700,250
DeedBook 3543, Page 287