Skip to content

13 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2008

Property Information

Block386.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionMANCHESTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
16%
Improvement Value:$234,100
84%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+3.3%
2024$9,636+2.2%
2023$9,431+1.2%
2022$9,322+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$361,125
DeedBook 3991, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 2005