Skip to content

15 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2004

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block386.03
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionMANCHESTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
16%
Improvement Value:$229,200
84%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+3.3%
2024$9,487+2.2%
2023$9,285+1.2%
2022$9,178+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,546DeedBook 6357, Page 263Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft2,546DeedBook 5281, Page 307Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$280,700
DeedBook 3873, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 2004