Skip to content

21 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block386.03
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionBERKSHIRE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
15%
Improvement Value:$251,000
85%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+3.3%
2024$10,223+2.2%
2023$10,005+1.2%
2022$9,890+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 4546, Page 55

Property Sale

Sale
$326,925
DeedBook 4009, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 2005