Skip to content

9 Dahlia RdSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block386.05
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,399
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
16%
Improvement Value:$237,200
84%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+3.3%
2024$9,820+2.2%
2023$9,611+1.2%
2022$9,500+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,399DeedBook 5688, Page 49Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$330,175
DeedBook 3976, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2005