Skip to content

14 Dahlia RdSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$347,950
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block386.06
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionOXFORD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
17%
Improvement Value:$257,500
83%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,085+3.3%
2024$10,729+2.2%
2023$10,500+1.2%
2022$10,380+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$347,950
DeedBook 3996, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 2005