Skip to content

12 Dahlia RdSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$341,900
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block386.06
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionTAVISTOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
14%
Improvement Value:$274,200
86%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,472+3.3%
2024$11,104+2.2%
2023$10,867+1.2%
2022$10,742+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$341,900
DeedBook 4001, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 2005