Skip to content

57 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2006

Last Sale Price
$472,885
Last Sale Date
Feb 15, 2006

Property Information

Block386.06
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionMANCHESTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
14%
Improvement Value:$281,200
86%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,723+3.3%
2024$11,347+2.2%
2023$11,105+1.2%
2022$10,977+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$472,885
DeedBook 4166, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2006