Skip to content

59 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2006

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block386.06
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionMANCHESTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
13%
Improvement Value:$317,700
87%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,143+16.5%
2024$11,284+2.2%
2023$11,044+1.2%
2022$10,917+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft3,150DeedBook 5440, Page 6Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4910, Page 165

Property Sale

Sale
$436,175
DeedBook 4213, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 2006