Skip to content

16 Jasmine WaySewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block386.07
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionMANCHESTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
14%
Improvement Value:$275,600
86%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,497+3.3%
2024$11,128+2.2%
2023$10,891+1.2%
2022$10,766+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 5653, Page 152Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$392,320
DeedBook 4046, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2005