Skip to content

40 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$314,775
Last Sale Date
Mar 23, 2005

Property Information

Block386.07
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class17
DescriptionOXFORD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
14%
Improvement Value:$268,100
86%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+3.3%
2024$10,816+15.1%
2023$9,393+1.2%
2022$9,285+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$314,775
DeedBook 4006, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2005