Skip to content

213 Peony LnSewell, NJ 08080

Built 2009

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block386.08
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR6A
Sq Footage3,265
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
13%
Improvement Value:$315,600
87%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,981+3.3%
2024$12,565+2.2%
2023$12,297+1.2%
2022$12,156+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft3,265DeedBook 6799, Page 165Recorded1/9/2023

Property Sale

Sale
$401,190
DeedBook 4673, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,431,675
DeedBook 3913, Page 58