Skip to content

210 Peony LnSewell, NJ 08080

Built 2013

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block386.09
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR6A
Sq Footage2,570
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
15%
Improvement Value:$256,500
85%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+3.3%
2024$10,413+2.2%
2023$10,191+1.2%
2022$10,074+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,570DeedBook 7014, Page 72Recorded5/30/2024

Property Sale

Sale
$304,500
Sq Ft2,570DeedBook 6230, Page 125Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5065, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$1,431,675
DeedBook 3913, Page 58