Skip to content

218 Peony LnSewell, NJ 08080

Built 2013

Last Sale Price
$317,775
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block386.09
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR6A
Sq Footage2,630
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
14%
Improvement Value:$257,500
86%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794+3.3%
2024$10,448+2.2%
2023$10,225+1.2%
2022$10,108+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$317,775

From:

To:

Sq Ft2,630DeedBook 5974, Page 51Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$300,210

From:

To:

Sq Ft2,630DeedBook 5102, Page 77Recorded8/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$1,431,675
DeedBook 3913, Page 58