Skip to content

7 Gardenia CtSewell, NJ 08080

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block386.10
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.4

Building Details

Building Class10
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
49%
Improvement Value:$58,900
51%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,169+3.3%
2024$4,036+2.2%
2023$3,950+1.2%
2022$3,904+1.9%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-008330-22

Foreclosure Case
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Summary Judgment
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

SaleMulti
$99,244
DeedBook 3996, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 2005