Skip to content

4 Lavender DrSewell, NJ 08080

Built 2004

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block386.10
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionTAVISTOCK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
17%
Improvement Value:$247,400
83%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,640+3.3%
2024$10,299+2.2%
2023$10,079+1.2%
2022$9,964+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,792DeedBook 6523, Page 180Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$306,950
DeedBook 3891, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 2004