Skip to content

4 Gardenia CtSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block386.10
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
17%
Improvement Value:$214,000
83%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+3.3%
2024$8,987+2.2%
2023$8,796+1.2%
2022$8,695+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,200DeedBook 6982, Page 106Recorded3/13/2024

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft2,200DeedBook 6400, Page 17Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$267,825
DeedBook 4128, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$700,250
DeedBook 3543, Page 287