Skip to content

227 Blackwood BarnsboroSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block386.11
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
24%
Improvement Value:$155,200
76%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,306+3.3%
2024$7,072+2.2%
2023$6,921+1.2%
2022$6,842+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984