Skip to content

1893 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Public Property

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jan 3, 2011

Property Information

Block386.12
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,100
15%
Improvement Value:$1,758,000
85%
Total Assessment$2,075,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$42,744+2.3%
2011$41,789+4.7%
2010$39,919+1.8%
2009$39,203+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 4838, Page 7