Skip to content

1855 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$3,450,000
Last Sale Date
Sep 27, 2007

Property Information

Block386.12
Lot58.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionREC CENTER
Dwellings---
ZoningBC1
Sq Footage---
Acreage7.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,075,500
43%
Improvement Value:$1,451,400
57%
Total Assessment$2,526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,589+3.3%
2024$87,683+2.2%
2023$85,814+1.2%
2022$84,828+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$3,450,000
DeedBook 4453, Page 28