Skip to content

910 Chestnut AveWoodbury, NJ 08096

Built 1974

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block386.13
Lot52
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
36%
Improvement Value:$88,800
64%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+3.3%
2024$4,851+2.2%
2023$4,748+1.2%
2022$4,693+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft1,104DeedBook 6619, Page 234Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,104DeedBook 6149, Page 82Recorded8/28/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5342, Page 139Recorded7/14/2015

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 3438, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1974