Skip to content

517 Lakeside AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jul 10, 2001

Property Information

Block387.01
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
41%
Improvement Value:$65,200
59%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,951+3.3%
2024$3,824+2.2%
2023$3,742+1.2%
2022$3,699+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3283, Page 156

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2821, Page 84

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1957, Page 196

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1665, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1930