Skip to content

569 Lakeside AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 1995

Property Information

Block387.01
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
38%
Improvement Value:$89,200
62%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+3.3%
2024$5,014+2.2%
2023$4,907+1.2%
2022$4,851+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,200
DeedBook 1599, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1950