Skip to content

1941 South Side AveWoodbury, NJ 08096

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2020

Property Information

Block387.01
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
22%
Improvement Value:$168,100
78%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704+3.3%
2024$7,457+2.2%
2023$7,298+1.2%
2022$7,214-13.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$105,200

From:

To:

Sq Ft2,994DeedBook 5174, Page 137Recorded3/26/2014

Property Sale

Sale
$287,900
DeedBook 4197, Page 296

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2878, Page 121

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 1762, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1964