Skip to content

5 Spartan CtWoodbury, NJ 08096

Built 2024

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block387.01
Lot3.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description1SFAG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,763
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
17%
Improvement Value:$241,700
83%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,440+507.8%
2024$1,718+2.2%
2023$1,681+1.2%
2022$1,662+1.9%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6921, Page 231Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4431, Page 282

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2519, Page 185

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 2335, Page 291