Skip to content

1701 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block387.01
Lot3.09
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,676
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
13%
Improvement Value:$222,800
87%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,953+3.4%
2024$8,657+2.2%
2023$8,468+4.3%
2022$8,117+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,676DeedBook 7186, Page 299Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2083, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1990