Skip to content

1710--1714 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block387.01
Lot53
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class---
Description2-1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,400
73%
Improvement Value:$163,600
27%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,510+3.3%
2024$20,820+2.2%
2023$20,376+1.2%
2022$20,142+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4412, Page 259

Property Sale

Sale
$61,250
DeedBook 3048, Page 76

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2020, Page 289