Skip to content

18 Violet CtWoodbury, NJ 08096

Built 2014

Last Sale Price
$309,570
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block393
Lot1.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
18%
Improvement Value:$219,100
82%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,619+3.3%
2024$9,310+2.2%
2023$9,111+1.2%
2022$9,007+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$309,570

From:

To:

DeedBook 5206, Page 152Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 5179, Page 299Recorded4/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5141, Page 54