Skip to content

20 Dancy AveSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block395.01
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
16%
Improvement Value:$181,300
84%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+3.3%
2024$7,488+2.2%
2023$7,329+1.2%
2022$7,244+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$8,300
DeedBook 2079, Page 342