Skip to content

109 Redtail Hawk CirSewell, NJ 08080

Built 2015
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$353,981
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block397.04
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
DescriptionVENICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
15%
Improvement Value:$245,000
85%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+3.3%
2024$9,969+2.2%
2023$9,757+1.2%
2022$9,645+1.9%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005175-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$353,981

From:

To:

DeedBook 5338, Page 1Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$85,694

From:

To:

DeedBook 5303, Page 206Recorded4/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015