Skip to content

1180 Tanyard RdSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block397.04
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
23%
Improvement Value:$78,800
77%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+3.3%
2024$3,574+2.2%
2023$3,498+1.2%
2022$3,458+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,000
Sq Ft780DeedBook 6555, Page 315Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1591, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1980