Skip to content

122 Redtail Hawk CirSewell, NJ 08080

Built 2015

Last Sale Price
$370,500
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block397.05
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
DescriptionFLORENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
16%
Improvement Value:$214,900
84%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+3.3%
2024$8,911+2.2%
2023$8,721+1.2%
2022$8,621+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,500
Sq Ft2,112DeedBook 6579, Page 277Recorded11/12/2021

Property Sale

Sale
$295,075

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 5340, Page 62Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$85,694

From:

To:

DeedBook 5302, Page 284Recorded4/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015