Skip to content

217 Blue Jay LnSewell, NJ 08080

Built 2014

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 4, 2023

Property Information

Block397.05
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
DescriptionFLORENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
16%
Improvement Value:$219,800
84%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382+3.3%
2024$9,081+2.2%
2023$8,887+1.2%
2022$8,785+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,112DeedBook 6824, Page 332Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 5424, Page 59Recorded1/29/2016

Property Sale

Sale
$301,716

From:

To:

DeedBook 5244, Page 114Recorded10/15/2014

Property Sale

Sale
$85,694

From:

To:

DeedBook 5213, Page 43Recorded7/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014