Skip to content

216 Woodcreek RdWenonah, NJ 08090

Built 1997

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 19, 2019

Property Information

Block398.04
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.8

Building Details

Building Class17
DescriptionWALT WHITMAN II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
20%
Improvement Value:$174,300
80%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+3.3%
2024$7,558+2.2%
2023$7,396+1.2%
2022$7,312+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,609DeedBook 6190, Page 155Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 5817, Page 88Recorded2/14/2018

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 4507, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$2,852,222
DeedBook 2476, Page 229