Skip to content

106 Meadowrue LnWenonah, NJ 08090

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block398.05
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.8

Building Details

Building Class17
DescriptionWALT WHITMAN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
19%
Improvement Value:$222,700
81%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+3.3%
2024$9,543+2.2%
2023$9,339+1.2%
2022$9,232+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 4413, Page 264

Property Sale

Sale
$124,247
DeedBook 2657, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,852,222
DeedBook 2476, Page 229