Skip to content

104 Meadowrue LnWenonah, NJ 08090

Built 1996

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block398.05
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.8

Building Details

Building Class17
DescriptionWALT WHITMAN II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
22%
Improvement Value:$174,200
78%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+3.3%
2024$7,735+2.2%
2023$7,570+1.2%
2022$7,483+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,706DeedBook 6377, Page 191Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2839, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,852,222
DeedBook 2476, Page 229