Skip to content

101 Wild Flower CtWenonah, NJ 08090

Built 1996

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block398.05
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.8

Building Details

Building Class17
DescriptionHAWTHORNE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
19%
Improvement Value:$219,100
81%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,730+3.3%
2024$9,418+2.2%
2023$9,217+1.2%
2022$9,111+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 3948, Page 205

Property Sale

Sale
$145,350
DeedBook 2679, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,852,222
DeedBook 2476, Page 229