Skip to content

114 Meadowrue LnWenonah, NJ 08090

Built 1996

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block398.05
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.8

Building Details

Building Class17
DescriptionWALT WHITMAN II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
21%
Improvement Value:$169,100
79%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+3.3%
2024$7,422+2.2%
2023$7,264+1.2%
2022$7,181+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4938, Page 17

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 3748, Page 205

Property Sale

Sale
$131,200
DeedBook 2679, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,852,222
DeedBook 2476, Page 229