Skip to content

1071 Tanyard RdWoodbury, NJ 08096

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2010

Property Information

Block398
Lot41.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
15%
Improvement Value:$199,500
85%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,421+3.3%
2024$8,151+2.2%
2023$7,977+1.2%
2022$7,886+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011