Skip to content

214 Tall Pines DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block399.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,593
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
23%
Improvement Value:$202,000
77%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,114+3.4%
2024$8,814+2.2%
2023$8,620+1.2%
2022$8,518+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3133, Page 47

Property Sale

Sale
$163,800
DeedBook 1979, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1989