Skip to content

287 Tall Pines DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block399.01
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionGUILFORD II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
18%
Improvement Value:$286,600
82%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,530+3.3%
2024$12,128+2.2%
2023$11,869+1.2%
2022$11,733+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 4413, Page 129

Property Sale

Sale
$214,750
DeedBook 2116, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1989