Skip to content

236 Pine Valley LnSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block399.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
23%
Improvement Value:$218,400
77%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131+3.3%
2024$9,806+2.2%
2023$9,597+1.2%
2022$9,487+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,790
DeedBook 2089, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1989