Skip to content

234 Pine Valley LnSewell, NJ 08080

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block399.02
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
21%
Improvement Value:$238,800
79%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837+3.3%
2024$10,490+2.2%
2023$10,266+1.2%
2022$10,148+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$196,100
DeedBook 2092, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1989