Skip to content

244 Pine Valley LnSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block399.02
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionHOLLY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,497
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
22%
Improvement Value:$216,100
78%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,995+3.3%
2024$9,674+2.2%
2023$9,468+1.2%
2022$9,359+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,497DeedBook 5914, Page 291Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 2817, Page 113

Property Sale

Sale
$156,300
DeedBook 2048, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1989