Skip to content

229 Pine Valley LnSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block399.03
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.6

Building Details

Building Class17
DescriptionBARCLAY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
21%
Improvement Value:$239,600
79%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,827+3.3%
2024$10,479+2.2%
2023$10,256+1.2%
2022$10,138+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1992