Skip to content

243 Tavistock LnSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block399.05
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
19%
Improvement Value:$283,400
81%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,616+6.2%
2024$11,874+2.2%
2023$11,621+1.2%
2022$11,488+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 4282, Page 198

Property Sale

Sale
$195,190
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1992