Skip to content

241 Tavistock LnSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block399.05
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionCROFTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,827
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
18%
Improvement Value:$290,800
82%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+3.3%
2024$12,364+2.2%
2023$12,100+1.2%
2022$11,961+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 4336, Page 94

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook 2381, Page 348

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1992