Skip to content

207 Heather Glenn CtSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$221,451
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block399.05
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.5

Building Details

Building Class17
DescriptionGUILFORD II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,779
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
24%
Improvement Value:$238,600
76%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,278+3.3%
2024$10,917+2.2%
2023$10,684+1.2%
2022$10,561+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$221,451
DeedBook 2251, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1992